Jak vybrat aktovku pro prvňáčka

Co by měla správná aktovka splňovat? To je častá otázka rodičů, kterým děti nastupují do první třídy. Chcete-li šetřit svým dětem záda, přečtěte si tento článek pozorně. Výběrem správné aktovky to teprve začíná.

 

Hmotnost

V první řadě vás bude zajímat hmotnost aktovky. Normy doporučují maximální hmotnost prázdné tašky 1200 gramů pro první stupeň, 1400 gramů pro stupeň druhý. Školák by neměl nosit více, než je 10 – 15 % své tělesné hmotnosti.

Školní pomůcky a učebnice také něco váží, takže v tomto případě méně je více. Správně umístěný bederní pás v oblasti kyčelních kostí přerozdělí až polovinu hmotnosti plného batohu z horní části těla na pánev a odlehčí tak páteři. Hrudním popruhem fixujeme ramenní popruhy proti sklouzávání. Mrkněte na školní batohy řady Oxy Go pro první a druhou třídu.

 

Aktovka Schneiders Plus Olivia the Owl - pohled z boku a zezadu

Hmotnost dítěte (kg) Max. hmotnost plné brašny (kg)
18 - 22 2,2 - 2,8
24-28 2,9 - 3,4
29 - 33 3,5 - 4,0
34 - 38 4,1 - 4,6
39 - 43 4,7 - 5,2
44 - 48 5,3 - 5,8
49 - 53 5,9 - 6,4
54 - 58 6,5 - 7,0

Orientační hodnoty dle německých doporučení (zdroj: http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/skolni-brasna)

 

Velikost aktovky

Při výběru se nesoustřeďte pouze na hmotnost, ale i na tvar aktovky a na to, jak školákovi sedí na zádech. Neměla by být širší než ramena dítěte a neměla by být ani umístěna výš nad ramena. Spodní část tašky by neměla být až pod boky.

Otevřená aktovka - pohled ze shora

 

Tvarování zad a popruhů

Pevná, anatomicky tvarovaná záda školního batohu pomáhají zdravému vývoji, protože rozkládají váhu rovnoměrně po celých zádech a nutí dítě chodit zpříma. Odvětrání zad je pak důležité pro odvod potu. Popruhy musí být výškově nastavitelné, polstrované a dostatečně široké, aby netlačily, ale zároveň plnily svoji funkci (alespoň 4 cm široké a 70 cm dlouhé). Vnitřní strana popruhů by měla mít protiskluzovou úpravu (např. síťku). Popruhy se nesmí dotýkat krku dítěte.

Dítě je nutné naučit, jak aktovku správně nosit. Správně nastavené popruhy jsou vizitkou nás rodičů.

 

Bezpečnost

Na batohu nesmí chybět ani reflexní prvky, které zvyšují viditelnost školáků. Za dne jsou viditelné jasné výrazné barvy, za šera pak fluorescenční pásky, které by měly být ze všech stran batohu. U aktovek jsou vhodné např. i odrazová sklíčka v zámku, které chrání dítě za tmy.

 

Vnitřní uspořádání

Tašky by měly mít 2 – 3 od sebe oddělené přední kapsy a velké postranní kapsy pro svačinu a pití. Nejtěžší věci pak umisťujte co nejblíže zádům a věci rozdělujte symetricky do celé tašky.

 

Pohled na dno aktovky

Materiál

Tašky jsou obvykle vybavené pláštěnkami (nebo je možné je dokoupit), ale nedělejme si iluze, že je naše děti použijí. Povrch tašky by tedy měl být vyroben z nepromokavého materiálu, který nějaký ten deštík snese. Důležité je také dno tašky, které by mělo být vyztužené, nejlépe plastové nebo pogumované, aby taška nepřepadávala a nešpinila se. Vyzkoušejte také funkčnost zipů, nýtů, uzávěrů.

Motiv – I když pro školáky je motiv na tašce bez diskuze nejdůležitějším kritériem při výběru, je na nás rodičích, abychom děti trošku v jejich představách krotili. Kvalitní taška spolehlivě 2 roky vydrží, což se o oblíbené postavě říct nedá. Zvolte tedy raději motivy neutrální, které se hned tak neomrzí.

 

Set aktovka, penál a sáček na cvičky

Aktovky se prodávají v setu s penálem, sáčkem na cvičky a pouzdrem. Sladit motiv můžete i s kufříky na výtvarku.

 

Co všechno malý školák v aktovce nosí?

Do aktovky si prvňáček pohodlně naskládá:

 

3 tipy, jak nenosit v aktovce ani gram navíc

Výběrem aktovky to ale nekončí. Jaký má smysl, že se vám podařilo sehnat aktovku o 50 g lehčí, když ji školákovi narvete k prasknutí? Na záda svých školáků myslete také při výběru toho, co do aktovky dáváte. Máme tady pro vás pár jednoduchých triků:

  1. Pořizujte lehčí školní pomůcky např. plastové desky nebo jednopatrový penál místo třípatrového.
  2. Školní věci, které doma nepotřebujete, si může školák nechávat ve škole. Třeba pouzdro s fixy. lepidlem, nůžky, nebo učebnice, ze kterých nemá úkol.
  3. Voda teče i ve škole. Proč se s ní tedy tahat z domova? A pokud ji potřebuje oslazenou, tak doma stačí dát jen kapka ovocné šťávy.

Přesvědčte se v článku Jak těžkou aktovku má prvňáček?, kolik váží jednotlivé školní potřeby. 

Dobrá zpráva na závěr. Aktovky zakoupené u nás vám dovezeme zdarma.

 

nahoru