Rádce pro rodiče prvňáčků

 

 

 

 Na co je dobré si dát při výběru pomůcek pozor?

Než se pustíte do pořizování výbavy pro budoucího školáka, informujte se ve škole, co prvňáček dostane od školy. Školy musí zajistit prvňáčkům všechny učebnice a pracovní listy. Kromě toho dostává škola na každého žáka první třídy z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 500 Kč, za které má škola zajistit pro školáka školní a výtvarné potřeby. O tom, co školy v rámci 500 korunové dotace nakoupí (a jak výhodně), si rozhodují většinou učitelé budoucích prvňáčků.

Prvňáci sedící před tabulí

Co musí zajistit rodiče?

Aktovka s produkty


Kvalitní školní aktovku nebo batoh

Při výběru aktovky myslete především na její hmotnost. Normy doporučují maximální hmotnost prázdné tašky 1 200 gramů. Školní pomůcky a učebnice také něco váží, takže v tomto případě méně je více. Správně umístěný bederní pás v oblasti kyčelních kostí přerozdělí až polovinu hmotnosti plného batohu z horní části těla na pánev a odlehčí tak páteři. Jak poznáte kvalitní aktovku, vám poradíme na našem blogu Školní svět.

 

Penál a pouzdro na pastelky/ fixy

Před vybaveným penálem dejte přednost prázdnému, který doplníte podle požadavku paní učitelky. Základem jsou tužky číslo 2. V penálu by měly být minimálně 2-3, protože děti je lámou a ořezávání ve škole může být pro ně náročné. Dále nesmí chybět pastelky a guma (raději menší a levnější, často se ztrácí). Později pak doplníte třeba roller Tornádo nebo bombičkové pero, popř. zmizík. Jednopatrový penál s chlopní bude určitě lepší volbou, než objemné a hlavně těžké 2 či 3patrové penály. Fixy si můžou děti nechat ve škole v pouzdru nebo v kufřík. Určitě je nebudou potřebovat každý den.

V naší nabídce najdete vhodné penály pro prvňáky ve sladěném setu s aktovkou, sáčkem na cvičky a pouzdrem.

 Aktovka Oxybag Premium Light

Obyčejné tužky

Tužek mají prvňáčkové opravdu VELKOU spotřebu. Zásoba obyčejných tužek nejlépe tvrdosti HB se určitě doma neztratí. A jedna dobrá rada, nepořizujte dětem tužky s gumou na konci, akorát ji ožižlají a gumovat s ní stejně nebudou :-). Jsou i tužky přizpůsobené potřebám leváků. Pro úspěšné osvojení psaní doporučujeme používat ergonomické psací potřeby.

Grafitová tužka Faber-Castell Grip 2001Tužka Maped Black´PepsTužka Stabilo Easygraph

Pero

Prvňáčkové obvykle až do prosince píšou jen obyčejnou tužkou. Na pera přecházejí postupně. Paní učitelky mají velmi často jasnou představu, čím by měl váš prvňáček psát, a je rozumné je poslechnout. Nákup pera proto nechte na pozdější období.

 

Roller Centropen - zelenýBombičkové pero

Pastelky

Pastelky jsou v první třídě používané skoro tak často, jako obyčejné tužky. Svoje využití mají kromě tělocviku v každém předmětu, takže se připravte na to, že jedna sada pastelek na školní rok rozhodně stačit nebude. Výběr vám může usnadnit náš test pastelek. Ne každá barva pastelky mizí stejně rychle, proto je super, když si můžete dokupovat pastelky po barvách jako třeba Stabilo Trio. Vybrat můžete i speciální pastelky pro leváky.

 

Pastelky Maped Color'PepsPastelky Stabilo TrioPastelky

 

Sešity

Sešity většinou pro pvňáčky zajišťuje škola. Pokud bude nákup na vás, řiďte se přesně seznamem ze školy. Pro prvňáčky jsou vhodné sešity z bezdřevého papíru s velkou roztečí linek, 10 listové. Nejčastěji jsou používané 511 nebo 512 s pomocnými linkami a notýsek A6. Nevyznáte se v alchymii čísel na sešitech? Pomůžeme vám se rychle zorientovat.

Školní sešit 511Školní sešit 512Školní sešit 510

 

otestováno

Nevíte si rady s výběrem dalších školních pomůcek? Napomoci vám může náš test pastelek, test voskovek, test fixů, test štětců, test vodovek, test temper či test lepidel.

 

Vybíráte výbavu pro prvňáčka? Zkontrolujte, zda máte všechno.

nahoru